Programul complet al Festivalului de Film Très Court 2021 (4-13 iunie)

Organizat simultan în 15 țări, în perioada 4 – 13 iunie 2021, Très Court International Film Festival are loc și în România. Acesta este coordonat de Institutul Francez din România și beneficiază de susținerea Orange. Cinefilii din Arad, Alba-Iulia, Baia-Mare, București, Cluj-Napoca, Iași, Râșnov, Timișoara vor putea viziona cele mai bune producții audiovizuale în format foarte scurt, de maximum 4 minute, venite din lumea întreagă.


Spectatorii de pe mapamond vor putea descoperi în cea de-a 23-a ediție a festivalului filmele foarte scurte grupate în două competiții și 4 selecții tematice: competiția Internațională, „Paroles de Femmes” (Cuvintele Femeilor), selecția Familială (pentru copii), selecția Franceză, selecția „Au îndrăznit” și selecția documentară (în premieră). Pe lângă programele difuzate la nivel mondial organizatorii au pregătit și selecții locale sau naționale, precum Competiția Românească.

Precum au fost obișnuiți în fiecare ediție, la finalul vizionării scurtmetrajelor cinefilii vor putea vota filmul favorit atât din competiția internațională (lista completă în foto jos), cât și dintre scurtmetrajele românești. Pentru spectatorii dornici să descopere magia Très Court, care nu se pot deplasa să vizioneze filmele în locațiile detaliate mai jos (pe orașe și zile) acestea vor fi accesibile și pe site-ul www.trescourt.com indiferent de oră, pe durata celor 10 zile ale festivalului.

Condițiile de participare la evenimentele în aer liber sunt reglementate de către autoritățile centrale (HOTĂRÂREA nr. 580 din 27 mai 2021pentru modificarea și completarea anexelor nr. 2 și 3 la Hotărârea Guvernului nr. 531/2021), iar organizatorii de evenimente au obligația să le pună în aplicare, în caz contrar riscând sancțiuni.

Arad

Cinema Arta (Grădina de Vară)

  • Vineri 04 iunie 21:30 – Competiția Internaţională
  • Sâmbată 05 iunie 21:30 – Competiția Internaţională

Biblioteca Județeană „Alexandru D. Xenopol”

  • Luni 07 iunie 18:00 – Competiția Românească, Selecția Franceză
  • Marți 08 iunie 18:00 – Competiția Cuvintele Femeilor
  • Miercuri 09 iunie 18:00 – Selecția Familie Pentru copii
  • Joi 10 iunie 18:00 – Selecția Au îndrăznit
  • Vineri 11 iunie 18:00 – Selecția Documentară

București

Cinematograful Elvire Popesco

  • Vineri 04 iunie 17:30 – Competiția Internaţională
  • Sâmbată 05 iunie 14:00 – Selecția Franceză, Competiția Românească
  • Duminică 06 iunie 14:00 – Selecția Familie, Selecția Documentară
  • Luni 07 iunie 17:30 – Competiția Cuvintele Femeilor, Selecția Au îndrăznit

Timișoara

Institutul Francez Timișoara

  • Vineri 04 iunie 21:30 – Competiția Românească
  • Vineri 04 iunie 21:30 – Competiția Internaţională 1
  • Vineri 04 iunie 23:00 – Selecția Au îndrăznit
  • Sâmbată 05 iunie 21:30 – Selecția Franceză
  • Sâmbătă 05 iunie 22:30 – Competiția Internaţională 2

Baia Mare

Colonia Pictorilor

  • Vineri 04 iunie 19:00 – Competiția Românească
  • Vineri 04 iunie 20:00 – Competiția Cuvintele Femeilor
  • Vineri 04 iunie 21:00 – Selecția Franceză
  • Sâmbată 05 iunie 12:00 – Selecția Familie
  • Sâmbată 05 iunie 18:00 – Competiția Internaţională 1
  • Sâmbată 05 iunie 20:00 – Competiția Internaţională 2
  • Duminică 06 iunie 19:00 – Selecția Au îndrăznit
  • Sâmbată 05 iunie 20:00 – Selecția Documentară

Iași

Institutul Francez Iași (grădină)

  • Vineri 04 iunie 21:30 – Competiția Internaţională 1
  • Vineri 04 iunie 22:30 – Competiția Românească
  • Sâmbată 05 iunie 21:00 – Competiția Internaţională 2
  • Sâmbată 05 iunie 22:00 – Competiția Cuvintele Femeilor
  • Duminică 06 iunie 21:00 – Selecția Franceză
  • Duminică 06 iunie 22:00 – Selecția Au îndrăznit

Alba Iulia

Cetatea Alba Iulia, Spatiile RYMA (curtea mica)

  • Joi 10 iunie 21:30 – Competiția Internaţională

Cluj

Institutul Francez Cluj (curte)

  • Sâmbată 12 iunie 21:30 – Competiția Internaţională

Cinema Victoria

  • Vineri 11 iunie 15:00 – Selecția Familială
  • Vineri 11 iunie 16:30 – Competiția Cuvintele Femeilor
  • Vineri 11 iunie 18:00 – Competiția Internaţională 1
  • Sâmbată 12 iunie 15:00 – Selecția Familială
  • Sâmbată 12 iunie 16:30 – Selecția Franceză, Competiția Românească
  • Sâmbată 12 iunie 18:30 – Competiția Internaţională 2
  • Duminică 13 iunie 15:00 – Selecția Familială
  • Duminică 13 iunie 16:30 – Selecția Au îndrăznit
  • Duminică 13 iunie 18:00 – Selecția Documentară

Râșnov

Cinematograf Amza Pellea

  • Vineri 11 iunie 19:00 – Competiția Internaţională 1
  • Vineri 11 iunie 20:00 – Selecția Au îndrăznit
  • Sâmbată 12 iunie 19:00 – Competiția Internaţională 2
  • Sâmbătă 12 iunie 20:00 – Selecția Franceză
  • Duminică 13 iunie 18:00 – Selecția Familie
  • Duminică 13 iunie 19:00 – Selecția Documentară
  • Duminică 13 iunie 20:00 – Competiția Românească

Contact

Adresa e-mail
posta@independentul.online

Date cu caracter personal

Independentul NU înregistrează sau procesează date cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie.